ANO tichou součástí koalice

31. října 2022

Dlužíme vám report z ustavujícího zastupitelstva. Na druhý pokus už to koalice zvládla a přišla v plném počtu. V průběhu dne se navíc ukázalo, že koalice si svoji křehkou většinu dostatečně pojistila placenou funkcí u ANO, jehož zastupitelé ochotně koalici dodávali hlasy. Viděno zpětně jsme mohli ustavující jednání zastupitelstva absolvovat už při prvním pokusu. Reálná koalice včetně ANO má hlasů víc než dost. Jen se za to ta „oficiální“ koalice stydí.

Jednání začalo odmítnutím rozumného rozsahu diskuse. Koalice navrhovala, že v rámci jednoho bodu programu může každý vystoupit pouze jednou, a navíc pouze na tři minuty. Navrhovali jsme, aby aspoň mohl každý vystoupit dvakrát. 25 zastupitelů se alibisticky zdrželo, a tak stejně jako při minulém jednání byla koalicí diskuse odmítnuta. Zjevně se ODS a spol. inspirovali u ANO a jejich šéfa Andreje Babiše, který o sněmovně s oblibou říká, že to je zbytečná žvanírna.

Hned u dalšího bodu programu se reálná koalice včetně ANO projevila naplno. Hlasovali jsme o počtu tzv. uvolněných zastupitelů (těch, kteří mandát vykonávají jako své zaměstnání). Zase se počet uvolněných navyšuje a už jsme celkem na 13. Návrh prošel hlasy 29 zastupitelů včetně všech přítomných zastupitelů za ANO.

Pak se volil starosta, místostarostové a radní. Všichni zvoleni pohodlnou většinou vždy přesahující „oficiální“ většinu 23 hlasů. ANO poslušně volilo (a celé jednání i poslušně mlčelo) a taky bylo po zásluze odměněno.

Po volbě rady jsme volili předsedy finančního a kontrolního výboru. Opozičním kandidátem na předsedu kontrolního výboru byl náš lídr Ondřej Vykoukal. Ten získal i předem deklarovanou podporu TOP09 a měl za sebou jasnou většinu opozice. Svého kandidáta ale postavilo i ANO a po předchozím průběhu zastupitelstva bylo jasné, jak tato volba dopadne. Celá „oficiální“ koalice jako jeden muž zvolila kandidáta ANO Petra Soukala. Inu, podpora ANO koalici není zadarmo.

Posledním volebním bodem byla volba pověřenců, novinky na Praze 6. Všichni samozřejmě uvolněni pro výkon funkce, takže tzv. na plný úvazek za patřičnou odměnu. Nově tak máme pověřence pro významné investice, pověřence pro veřejný prostor a areál Džbán a pověřence pro otevřenost, média a participaci. Na činnost nových pověřenců jsme obzvlášť zvědaví a budeme se pravidelně ptát, jaké výsledky své práce můžou veřejnosti a zastupitelstvu představit.

Další jednání zastupitelstva se uskuteční už 7. 11. 2022 v 10:00 v zastupitelském sále na úřadě.

Šestka má na víc!

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Jak posunout sociální oblast v Praze 6? Inspirujme se u sousedů - díl I.

Jak posunout sociální oblast v Praze 6? Inspirujme se u sousedů - díl I.

Šestka v sociální oblasti pokulhává – nemáme koncepci rozvoje sociálních služeb, vlastně ani nevíme, co by v této oblasti občané potřebují, podpora rodin s dětmi je minimální… Proto se Piráti snaží pracovat na zlepšení, byť z opozice. Některé důležité principy se nám podařilo prosadit do programu nové koalice, ale musíme pohlídat jejich realizaci. Jak na to? Nechceme ztrácet čas a vymýšlet kolo, když se můžeme inspirovat u sousedů, kde jsou dál a kde to dobře funguje.

Novou Hradčanskou chceme zelenou!

Novou Hradčanskou chceme zelenou!

Akutně hrozí zásadní omezení zeleně v rámci budoucí výstavby na Hradčanské. Vyzýváme vedení Šestky, aby podala zásadní připomínky a zároveň podporujeme hlas veřejnosti, který má být vyslyšen.

I z opozice plníme program, ale dře to

I z opozice plníme program, ale dře to

Máme radost, že koalice naplnila náš dlouhodobý cíl a zřídila Kontaktní místo pro bydlení. Bohužel vzniklo bez jakékoli diskuse a přípravy.