„Upřímně si myslím, že demokracie je nejlepší forma zřízení. Jediné, co jí tady chybí, je zpětná kontrola občanů. Ti ke kontrole potřebují data, čili otevřenost radnice.“ Těmito slovy uvedl pirátský kandidát do zastupitelstva Prahy 6 Miloš Vlach svůj příspěvek na oficiálním startu kampaně strany. Zaměřil se v něm na své plány v tématu Otevřené radnice.
„Zjistili jsme třeba to, že úřední deska Prahy 6 má v jednadvacátém století archiv, který je platný tři měsíce. A po třech měsících tam nenajdete nic,“ upozorňuje Vlach. Tato praxe podle něj vede ke spekulacím třeba o tom, proč a za kolik radnice prodala nějaký pozemek nebo nemovitost.
Podnikatel a vývojář on-line uživatelské přívětivosti třeba nedokáže pochopit, že Rada Prahy 6 nebyla schopna za dva roky vypracovat soupis majetku. Radnice tak v podstatě neví, co všechno jí patří. „Je to jedna excelovská tabulka, proboha, o tom se nemusí debatovat roky,“ kroutí hlavou.
Miloš Vlach se už před časem začal účastnit jednání radniční Komise pro otevřenou radnici a je z praxe, která tam funguje, upřímně zděšen. „Běžně se stává, že komise není usnášeníschopná, protože se nesešel dostatek lidí. Někteří její členové tam nechodí dlouhodobě,“ popisuje. „V komisi jsou možná dva lidé, kteří se snaží s tou problematikou nějak pohnout. Zbytek tam je čistě politicky,“ říká.
Piráti se budou snažit změnit také princip zveřejňování dokumentů k projektům městské části. „Naprosto nepochopitelné to bylo třeba v případu podezřelého prodeje městského areálu Na Dračkách investiční skupině Penta. K tomu, abyste vůbec mohli nahlédnout do dokumentace a zjistit, co přesně je předmětem nabídky, musíte se stát účastníkem obchodu,“ říká. V praxi to znamená, že by aktivní občan musel složit kauci ve výši 10 milionů korun: bez toho se domůže nanejvýš několika dokumentů se začerněnými údaji. Totéž se týkalo i zastupitelů, kteří jako podklad k hlasování o půlmiliardovém projektu dostali právě sadu papírů se začerněnými údaji. “Hlasovat o věcech, o kterých z politického rozhodnutí nic nevím, je neskutečná věc, a současná radnice se po této příhodě už o svojí transparenci a otevřenosti může mluvit jen s naprostou ironií.”
Pojem Otevřená radnice ale neznamená jenom zpětnou kontrolu toho, co úředníci nebo politici na radnici provedli. Jde také o co nejširší zapojení veřejnosti přímo do rozhodovacího procesu. Pirátskou vizí je proto vznik „projektové kanceláře“. Podle Miloše Vlacha by měla nejen pomáhat s organizací investic, grantů a rozvojových projektů, které vznikly na radnici, ale být také dostupná pro veřejnost. „Pokud přijde občan s nějakým záměrem, který je podle něj ve veřejném zájmu, kancelář pro něj bude k dispozici,“ plánuje muž číslo 4 na pirátské kandidátce. Systém, kdy občané přicházejí se svými nápady a ty pak mají šanci na realizaci, by podle něj měl být samozřejmostí. Stejně tak v případě, že s nějakým záměrem přijde radnice, budou mít občané šanci do projektu mluvit a Městská část bude jejich názor respektovat.
Svou praxi vývojáře internetových systémů, které jsou přívětivé pro uživatele, chce Vlach využít i v práci na úpravách radničního webu. „Nechci, aby lidi museli trávit hodiny, než objeví místo, kde je uložený nějaký dokument, třeba zápis ze zasedání Rady,“ plánuje. Připomněl v této souvislosti také martyrium, které musí absolvovat rodiče, když chtějí zapsat své dětí do mateřských škol. V plánu Pirátů je zavést on-line pořadník. „Není důvod, aby se do něj nemohly děti zapsat třeba hned po narození. Rodiče tak budou mít pro své potomky jisté místo ve školce několik let dopředu,“ přibližuje svůj námět pro budoucí působení na radnici Prahy 6 kandidát Pirátů Miloš Vlach.