Ochlaďme Šestku potokem

19. srpna 2022
Ochlaďme Šestku potokem

Potoky, které se dříve zatrubňovaly, aby nepřekážely rozvoji měst a výstavbě infrastruktury, se dnes naopak nově otevírají a revitalizují. Tvoří součást městské zeleně a parků, které mohou sloužit k volnočasovým aktivitám, k rekreaci a také k ochlazování města.

Mezi takto „ztracené“ potoky patří také Dejvický či Veleslavínský potok, který je dnes z velké části zatrubněný. Na to, kde vlastně pramení, se názory různí. Zda v areálu zámečku Veleslavín, nebo kdesi ve středu Veleslavína? Potok protéká pod železniční tratí a jeho malý úsek na povrchu jsme zahlédli na Veleslavíně na soukromém pozemku; pak už jsme jen naslouchali jeho toku v podzemí. Dále vede přes Vokovice a Dejvice do Bubenče.

Podporujeme a budeme prosazovat revitalizaci Dejvického potoka tam, kde to bude možné, aby jeho voda mohla zavlažovat a ochlazovat blízké okolí. Musí však mít regulovaný odtok, musí zde být naprojektovány retence, poldry, průsaky, zdrže apod. Nová trasa toku se nesmí stát nebezpečím pro stávající objekty, porosty a samozřejmě ani pro obyvatele.

Příkladem revitalizace může být Sedlecký potok. Tento potok zanikl při postupné výstavbě Horního Sedlce v MČ Suchdol. V nedávné době do něho byla svedena část dešťových vod a dokonce i splašků z MČ Suchdol, a při přívalových deštích docházelo k zatopení území Dolního Sedlce a okolí, které je již na území MČ Praha 6. Dnes je zde zcela nový potok s minimálním odvodem. Obyvatelé jsou dnes rádi, že zde vznikla relaxační zóna, ale přesvědčit politiky, že jsou zde nemovitosti občanů a potravinářského závodu zatápěny splašky, bylo skutečně náročné. Nejnáročnější bylo zjistit vlastníka, který by provedl rekonstrukci. Ale ani dnes problémy nekončí. Vodoteč a celý nový park je nutné stále udržovat – to není jen o sekání trávy, ale i o údržbě stoky zrealizované z lomového kamene a odvodnění svahu s chodníkem. Nelze pouze vynaložit finance na investice a domnívat se, že je hotovo.

Již v roce 2005 byl zahájen projekt „Potoky pro život“, který se věnuje revitalizaci potoků, navracení vody do města a její přiblížení lidem. Do konce roku 2021 bylo zrevitalizováno 26 km toků, na povrch se podařilo vrátit 2,3 km zaniklých nebo zatrubněných potoků.

Obnova starých vodních toků je obtížná, projekty musí být správně navrženy a hotové úpravy, jak je zřejmé na příkladě Sedleckého potoka, dále spravovány. Přednost musí mít veřejný zájem, který nelze zaměňovat za zájem politiků nebo developerů. Zde se musí sledovat skutečný zájem obyvatel přímo z lokality a zájem z oblasti ochrany prostředí. Nelze povýšit zájem jednotlivců, kteří hledají lukrativní pozemky k zastavění a vyhovuje jim zatrubňování, nad skutečný veřejný zájem na vzniku relaxačních zón, brouzdališť, zajímavých lesních porostů, parků atd.

Šestka má na víc.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Auto pro šéfa SNEO za milion

Auto pro šéfa SNEO za milion

Auto pro šéfa SNEO za milion rozhodně přesahuje velikost a význam společnosti a jednání členů představenstva. Je to přestřelené!

Prosazeno: občanka v mobilu od dubna i na Šestce

Prosazeno: občanka v mobilu od dubna i na Šestce

Už od dubna nebudete muset na náš úřad nosit občanku v peněžence. Bude vám stačit mobilní telefon a v něm aplikace eDoklady. Zastupitelstvo schválilo náš návrh na urychlené zavedení aplikace občanky v mobilu, a to už od 1. dubna. Vše o občance v mobilu se dozvíte tady: https://edoklady.gov.cz.

Odmítáme soukromou výstavbu na školních pozemcích na Břevnově

Odmítáme soukromou výstavbu na školních pozemcích na Břevnově

Vedení šestkové radnice souhlasilo se záměrem soukromé výstavby na školních pozemcích na Břevnově. V oblasti, kam již nyní denně chodí 1650 dětí a kde zoufale chybí kapacity v našich veřejných školách. V oblasti, kde ZŠ Marjánka nemá ani tělocvičnu a děti musí dojíždět až na Strahov. To vše na úkor místních a jejich života. Na jednání zastupitelstva Prahy 6 budeme navrhovat, aby zastupitelé jasně řekli, že na tomto stavět na tomto místě je naprostý nesmysl.