Piráti v Praze 6 vzpomínali na odvlečení příslušníků ruského exilu. V petici iniciují, aby tragickou událost připomínal nový název parku

Piráti v Praze 6 vzpomínali na odvlečení příslušníků ruského exilu. V petici iniciují, aby tragickou událost připomínal nový název parku

Praha, 14. května 2019 - V sobotu 11. května 2019 uspořádali Piráti v pražských Dejvicích pietní akci připomínající osudy ruských obyvatel Prahy 6. Zároveň tu zahájili sběr podpisů pod petici za pojmenování blízkého parku po příslušnících ruského exilu. Dosud bezejmenný park v Praze 6 u náměstí Interbrigády má nést název Park ruského exilu a připomínat tak tragickou událost.

Před 74 lety v Praze kvetly šeříky a město oslavovalo konec války. Ten samý den unesli příslušníci ruské tajné služby NKVD a jejích jednotek SMERŠ naše spoluobčany, Čechoslováky, kteří ve dvacátých letech uprchli před stalinským terorem a našli v tehdejším Československu azyl a svůj druhý domov, mimo jiné i v bubenečských domech v dnešní Rooseveltově ulici 27 a 29. Právě zde se konala vzpomínková akce. Na těchto domech jsou pamětní desky připomínající tyto tragické události, které v devadesátých letech minulého století instaloval výbor „Oni byli první”. Tito spoluobčané ruského a ukrajinského původu byli protiprávně a bez soudu odvlečeni ze svých domovů do sibiřských gulagů, odkud se mnozí už nikdy nevrátili. Organizátor akce, zastupitel Pirátů na Praze 6 a jeden z dnešních obyvatel domu s pamětními deskami Ondřej Chrást uvedl: „V dnešních dnech připomínáme tuto zapomenutou kapitolu našich dějin. Je to mimo jiné i příběh odvahy mladého Československa, které utečencům nabídlo azyl před diktaturou. Je to ale také příběh smutného konce tohoto období, kdy Československo nedokázalo své občany ruského, ukrajinského a běloruského původu, uprchlíky před bolševickým režimem, ochránit. Osudy mnoha našich sousedů jsou doslova děsivé a my na ně nesmíme zapomenout.”

Pro uchování této vzpomínky vznikl petiční výbor, tvořený poslancem Parlamentu České republiky Janem Lipavským a zastupiteli Prahy 6 Jiřím Hoskovcem, Evou Tichou a Ondřejem Chrástem. Petiční výbor v rámci pietního setkání za přítomnosti pamětníků pověsil věnce v barvách ukrajinské i ruské vlajky u pamětních desek domu v Rooseveltově ulici. „Občanská válka v Rusku vyvolala masovou vlnu emigrace. Ta se dnes odhaduje na dva miliony lidí. Československá republika byla jednou z mála zemí, které uprchlíkům nabídly pomoc organizovanou na státní úrovni a financovanou ze státního rozpočtu. Ministerstvo zahraničních věcí ČSR bylo vládou pověřeno organizací a provedením tzv. ruské pomocné akce, jejímž duchovním otcem byl první Československý prezident Tomáš G. Masaryk. K tomu, abychom na historii nezapomínali, připravili jsme petici za pojmenování přilehlého parku, řekl ve svém projevu jeden ze spoluorganizátorů akce poslanec Jan Lipavský.

„Jde o jeden z čestných momentů ćeskoslovenských dějin, kdy naše země poskytla pomoc lidem prchajícím před zlem. To svědčí o solidaritě a empatii našich předků. Park by měl být připomínkou toho, že hodnoty humanity a lidských práv byly a jsou základem naší svobodné a demokratické společnosti,” uvedla k založení petice zastupitelka Prahy 6 a členka petičního výboru Eva Tichá.

„V tomto parku stojí dodnes socha maršála Koněva, který byl za únos československých občanů osobně odpovědný. Historii psali v období komunistické vlády vítězové, a tak byla tato temná stránka cíleně zapomenuta. Teprve nedávno tak přibyly k jeho osvoboditelské soše plakety připomínající jeho podíl na budování berlínské zdi, rozdrcení budapešťského povstání v roce 1956 a zpravodajském krytí sovětské invaze 21. srpna 1968,” dodává zastupitel Prahy 6 a člen petičního výboru Jiří Hoskovec.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Auto pro šéfa SNEO za milion

Auto pro šéfa SNEO za milion

Auto pro šéfa SNEO za milion rozhodně přesahuje velikost a význam společnosti a jednání členů představenstva. Je to přestřelené!

Prosazeno: občanka v mobilu od dubna i na Šestce

Prosazeno: občanka v mobilu od dubna i na Šestce

Už od dubna nebudete muset na náš úřad nosit občanku v peněžence. Bude vám stačit mobilní telefon a v něm aplikace eDoklady. Zastupitelstvo schválilo náš návrh na urychlené zavedení aplikace občanky v mobilu, a to už od 1. dubna. Vše o občance v mobilu se dozvíte tady: https://edoklady.gov.cz.

Odmítáme soukromou výstavbu na školních pozemcích na Břevnově

Odmítáme soukromou výstavbu na školních pozemcích na Břevnově

Vedení šestkové radnice souhlasilo se záměrem soukromé výstavby na školních pozemcích na Břevnově. V oblasti, kam již nyní denně chodí 1650 dětí a kde zoufale chybí kapacity v našich veřejných školách. V oblasti, kde ZŠ Marjánka nemá ani tělocvičnu a děti musí dojíždět až na Strahov. To vše na úkor místních a jejich života. Na jednání zastupitelstva Prahy 6 budeme navrhovat, aby zastupitelé jasně řekli, že na tomto stavět na tomto místě je naprostý nesmysl.