Ochrana zeleně, otevření radnice nebo pestřejší školství na Šestce. To jsou některé z našich výsledků za uplynulých 12 měsíců. V minulých dnech to totiž bylo rok od komunálních voleb a startu našeho druhého volebního období v zastupitelstvu Prahy 6. Ideální čas na rekapitulaci. Co jsme dělali a co se nám povedlo?

  • Zabránili jsme výstavbě luxusního resortu Jeseter kontroverzního podnikatele Zacharova. Připomeňme, že ještě nedávno se projekt starostovi Stárkovi “docela líbil”. Přitom se jedná o prakticky nezastavitelné území v přírodním parku.
  • Otevřeli jsme jednání výborů a komisí veřejnosti. Už od našeho vstupu do zastupitelstva v roce 2018 prosazujeme co největší otevřenost radnice a nejinak je tomu i v tomto volebním období. Při jednání s koalicí o našich programových prioritách bylo otevření výborů a komisí jednou z nich. Hned na prvním jednání zastupitelstva se to podařilo.
  • Zastavili jsme společně s veřejností proces prodeje zeleně na Petřinách v ulici Šantrochova. Stejně tak následně komise pro územní rozvoj jednoznačně odmítla záměr nástavby objektu na tomto místě. Prodej byl ale původně navrhován bez jakékoli diskuse s odborníky. Proč jsme jako již tradičně nedozvěděli. Koalice něco nejdřív navrhne a až pak se ptá vlastních odborníků, zda s tím souhlasí.
  • Prosadili jsme přípravu waldorfské školy ve Vlastině ulici. Máme radost, že zastupitelstvo na náš návrh podpořilo přípravu budoucího zřízení samostatné waldorfské školy v objektu ZŠ Vlastina, kterou má v současnosti pronajatou soukromá škola. Zastupitelstvo uložilo místostarostce Čapkové na tomto záměru dále pracovat a předložit jej zastupitelstvu. Záměr jasně podporuje i ředitel ZŠ Dědina, kde v současnosti waldorfská škola je.
  • Pokračovali jsme v hlídání městské akciovky SNEO. Opakovaně jsem tak třeba ptali, proč došlo ke zvýšení odměny předsedy dozorčí rady o 200 % nebo jak souvisí značný finanční dar pro hnutí STAN od šéfa SNEO s jeho vítězstvím ve “výběrovém” řízení. Odpovědí jsme se bohužel stále nedočkali.
  • Ohradili jsme se proti minimu zeleně na Hradčanské. Po naší veřejné výzvě podala rada městské části zásadní připomínky k návrhu změny územního plánu lokality v blízkosti Hradčanské a dejvického nádraží. Výstavbu zde podporujeme, ale s jasnými limity. Limity se musí týkat jak charakteru budoucí zástavby (třeba počet pater by neměl zásadně překračovat okolní zástavbu), tak i množství zeleně. A právě extrémně nízké množství požadované zeleně je jeden z hlavních problémů navržené změny územního plánu.
  • Aktivně jsme participovali na naplňování kulturní strategie Prahy 6, v rámci dotačních řízení podporujeme malé a lokální kulturní aktivity.
  • Zajistili jsme, že veřejné zakázky zadávané zastupitelům budou nově podléhat veřejné kontrole zastupitelstva. Zastupitelstvo přijalo náš návrh na zvýšení otevřenosti a transparentnosti nakládání s veřejnými penězi. Vedení městské části dostalo za úkol doplnit pravidla stanovená v etickém kodexu zastupitelů. Všichni zastupitelé budou nově povinni písemně informovat všechny členy zastupitelstva, pokud snad někdy získají zakázku od městské části. Zastupitelstvo veřejně zakázku posoudí a případně uloží kontrolnímu výboru zadání zakázky podrobně zkontrolovat.
  • Prosadili jsme smysluplnou pomoc ukrajinskému městu Chmelnyckyj. Na náš návrh neposíláme na Ukrajinu jen čepice nebo termoprádlo, ale i elektrocentrály.
  • Po letech úsilí se nám podařilo narovnat systém dotací v sociální oblasti. Příspěvek na návazné služby mohou čerpat i organizace pracující s rodinami a dětmi, nikoli pouze se seniory, jako tomu bylo v minulých letech. Individuální dotace poskytujeme výjimečně a v mimořádných případech, nikoli pravidelně a na činnosti, které nepatří do sociální oblasti.
  • Aktivně jsme řešili problém s parkováním a dopravními omezeními během výstavby tramvajové trati na Dědinu s místními občany.
  • Jako každý rok jsme uklízeli Česko. Tentokrát okolí zastávky Baterie a přírodní památky Střešovické skály, kde jsme vysbírali 200 kg odpadu.
  • Podařilo se nalézt shodu na potřebě transformovat naši pečovatelskou službu. V budoucnu by měla sloužit těm skutečně potřebným tak, aby mohli co nejdéle zůstávat ve svém domácím prostředí.
  • Připravili jsme koncepci odstavných ploch pro sdílené dopravní prostředky. Se Zdeňkem Hřibem, náměstkem pro dopravu hlavního města, a radním pro dopravu Prahy 6 chceme provozovatele sdílených služeb motivovat, aby respektovali principy soužití ve městě a zároveň své služby nabízeli i v dalších lokalitách.

Těšíme se na další rok a další práci pro obyvatelky a obyvatele naší Šestky. Šestka má na víc!