Zápis do školky už nebude noční můrou - s Piráty bude vše na webu

Zápis do školky už nebude noční můrou - s Piráty bude vše na webu

Začal nový školní rok a někteří rodiče se teprve před pár dny dozvěděli, že jejich dítko bylo – hurá! – přijato do mateřské školy. (Škoda, že v té době už dávno měli vymyšlenou jinou variantu. Který zaměstnavatel bude tak dlouho čekat?) Kolik dětí nakonec do žádné školky nebylo přijato, se vůbec nedozvíme. Radnice Prahy 6 totiž neumí nebo nechce relevantní data shromáždit a poskytnout občanům - poslední dostupná data pocházejí z roku 2015/2016.

A za pár měsíců začne opět „zápisová noční můra“ pro další rodiče malých dětí. Zná to asi každý, kdo má dvouleté nebo starší dítě doma nebo v sousedství. Shromažďování více či méně zaručených informací o kvalitě a naplněnosti školek a o šancích na přijetí, potom vyplňování mnoha přihlášek, a nakonec v den D je třeba několikrát vystát frontu (někde i desítky minut) na možnost odevzdat paní ředitelce přihlášku… Pak přijde bezesný týden a šťastní výherci jdou vystát další frontu na odevzdání zápisového lístku; ti méně šťastní doufají, že se možná někde něco uvolní, jenže vůbec není jasné, kdy to bude, a plánovaný termín nástupu do práce se blíží…

A přitom to jde i jinak: elektronická forma zápisu usnadní život nejen rodičům, ale i ředitelkám a ředitelům. Celý proces může být transparentní, informace dostupné online, rodiče ušetří spoustu času a nervů a radnice získá cenná data k plánování optimálního počtu míst; také se tím podstatně omezí prostor pro korupční jednání.

Je to krásná představa, že? Přitom vůbec nepochází ze říše snů. Podobným způsobem to už funguje v několika městech v ČR (např. v Plzni a Brně), od loňského roku třeba na Praze 5. Tak proč to nemůže jít i na Šestce? Současná radnice namítá, že zápis na webu je protizákonný (není, web pouze shromažďuje data, rozhodnutí dělá ředitelka školky přesně podle školského zákona), porušuje ochranu osobních dat (neporušuje, každé dítě má kód, žádná osobní data nejsou zveřejňována), nebo prostě nemůže fungovat (funguje jinde, proč by nemohlo tady).

Pokud budou Piráti moci ovlivnit dění na radnici Prahy 6, zavedou už pro školní rok 2019/2020 on-line zápis do mateřských škol.

Dalším uvažovaným krokem pak bude vytvoření on-line pořadníku. To by rodičům umožnilo zapsat dítě do školky už od jeho narození, aby rodiče mohli najisto počítat s tím, že až dítě doroste, bude pro něj místo ve školce zajištěno.

Piráti drží kurz a splní, co slíbili. Pusťte nás na radnici a usnadníme život vám i vašim dětem!

Sdílení je aktem lásky

Navrhni úpravu