Cesta Šolínky od moderni koncepce zpět do minulého století

Rekonstrukce centra služeb trojdomí Šolínova je promarněná příležitost, shodují se Piráti s odborníky

Dne 12. 6. 2023 se na Radě Hlavního města Prahy začala psát další ze smutných kapitol projektu rekonstrukce centra služeb Trojdomí Šolínova. O nešťastné situaci informuje Jana Kabelová, zastupitelka v Praze 6 v minulém období, která na přípravě rekonstrukce spolupracovala už od roku 2018: “Na návrh Alexandry Udženija, náměstkyně primátora odpovědné za oblast sociálních věcí, bydlení a zdravotnictví, byly odsouhlaseny změny, které projekt zásadně odchylují od jeho původního záměru: vybudovat moderní a kvalitní služby pro seniory.”

Piráti se při hlasování zdrželi, ostatní členy Rady na problém upozorňovali - stejně jako někteří z odborníků, kteří na původním záměru spolupracovali -, ale marně.

“Pro Piráty Prahy 6 je odsouhlasený projekt s neodůvodněnými změnami promarněnou šancí na vybudování moderního, komunitního centra zdravotních a sociálních služeb nejen pro seniory,” vysvětluje Tereza Hubáčková, pirátská zastupitelka Prahy 6, členka Krajského expertního týmu strany. “Považujeme za alarmující, že vítězný návrh architektonické soutěže, vybraný koncem loňského roku, byl potichu změněn k nepoznání: nyní Praha v centru Šestky buduje konvenční domov důchodců, který ignoruje současné trendy sociálních služeb. Navíc došlo k upozadění komunitní funkce, a tím i ambulantní a terénní služby.” 

Podle původního záměru mělo být Trojdomí centrem služeb a podpory pro seniory a jejich rodiny, nikoli pouze pobytovou sociální službou. Měly zde fungovat služby podporující nezávislost seniorů a možnost zůstat ve vlastním domácím prostředí (třeba Pečovatelská služba Prahy 6 se dlouhodobě potýká s nedostatečným prostorem. Mělo tu vzniknout i kulturní centrum a městské lázně. Princip komplexních služeb podle potřeby se však úplně vypařil. Původní zadání počítalo s projektem jednolůžkových garsoniér s vlastním sociálním zařízením a vyčleněním části prostoru pro jiné typy služeb (odlehčovací, denní stacionář, poradenství atd.), místo toho se v návrhu objevily sdílené koupelny a toalety, část pokojů má pouze umyvadlo, některé jsou dokonce úplně bez vody! Kvůli preferování klasické pobytovky tiše zmizely např. plánované lázně pro pohybové terapie, lékárna, a zejména velké komunitní centrum, které mělo propojovat místní komunitu s obyvateli domova.

Na zarážející nedostatky nového návrhu upozornil také ředitel Gerontologického institutu a zakladatel a ředitel organizace Život 90 Jan Lorman, který byl po celou dobou členem pracovní skupiny k záměru rekonstrukce tohoto multifunkčního centra služeb. „Kromě toho, že byl navýšen počet lůžek z 50 na 83, malé pokoje by mnohdy neměly ani vlastní umyvadlo či sociální zařízení. Toalety a sprchy by byly na chodbě v docházkové vzdálenosti až 20 metrů. Pokoje ani ve velké většině případů nejsou projektovány jako bezbariérové,“ uvedl Lorman. Vyzval náměstkyni k úpravě projektu, aby nedošlo ke zmaření mimořádné příležitosti a finančních prostředků.