Šestka v sociální oblasti pokulhává – nemáme koncepci rozvoje sociálních služeb, vlastně ani nevíme, co by v této oblasti občané potřebují, podpora rodin s dětmi je minimální… Proto se Piráti snaží pracovat na zlepšení, byť z opozice. Některé důležité principy se nám podařilo prosadit do programu nové koalice, ale musíme pohlídat jejich realizaci. Jak na to? Nechceme ztrácet čas a vymýšlet kolo, když se můžeme inspirovat u sousedů, kde jsou dál a kde to dobře funguje.

Díky pirátskému zastupiteli Ondrovi Melenovi jsem začala návštěvou radnice Prahy 7, kde jsem si povídala s radním Jakobem Hurrlem a navigátorkou Kontaktního místa pro bydlení. Co dělají na Sedmičce lépe?

Kontaktní místo pro bydlení – Praha 7 byla první obec v republice, kdo takové místo začalo fungovat. (Víc najdete na záznamu z konference Podpora sociálního bydlení zde.) Dnes funguje příkladně, dokáže poradit potřebným občanům s jakýmkoliv problémem, který se týká bydlení – pomůže zorientovat se v sociálních dávkách, nasměruje k řešení dluhové problematiky, pomůže s podáním žádosti o byt. Neváhali a využili finance z projektu HMP, díky němuž mají peníze na platy empatických odborníků. Škoda, že Praha 6 se do toho projektu nezapojila – teď budeme muset peníze na vybudování takového místa hledat v našem rozpočtu.

Transformace pečovatelské služby – vzhledem k potřebě umožnit seniorům a lidem se zdravotním postižení zůstat co nejdéle ve svém přirozeném prostředí a zároveň k chystaným změnám v zákonu o sociálních službách je třeba, aby pečovatelská služba opustila tradiční pojetí a přizpůsobila pracovní dobu a poskytovanou péči potřebám svých klientů. Tyto nevyhnutelné změny s sebou však přinášejí mnoho úskalí, a proto je třeba je dělat postupně. I v tom je Praha 7 mnohem dál než Šestka – už v r. 2020 se zapojili do projektu Institutu sociální práce a získali tak finance na tyto potřebné změny. Praha 6 zapojení do tohoto projektu v loňském roce odmítla – nic takového zřejmě nepotřebujeme.

Plán rozvoje zdravotních, sociálních a návazných služeb – Praze 6 zcela chybí, proto se podpora služeb v této oblasti řídí setrvačností, případně podpoříme organizace, které napadne si podat individuální žádost. Přitom aby podpora byla předvídatelná a smysluplná a odpovídala potřebám občanů, musí probíhat koncepčně a předvídatelně. Sedmička svůj první Plán rozvoje sociálních služeb představila v r. 2018, nyní pracuje na novém, aktualizovaném, pro další období. Buďme jako Sedmička!

S panem radním jsme si domluvili další setkání – ráda bych se blíž seznámila s prací jejich bytové komise, s nastavením pravidel pronajímaní bytů ze sociálních důvodů nebo fungováním humanitárního fondu. Protože Šestka má na víc!