Veleslavínský zámeček - komu bude sloužit?
Článek je naším vyjádřením pro listopadové číslo časopisu Šestka
Koalice v Praze vyzývá vládu ke zrušení prodeje Veleslavínského zámečku a dalšímu jednání
Vznikající pražská koalice Pirátů, PRAHY SOBĚ a Spojených sil pro Prahu vyzývá premiéra Andreje Babiše, ministryni financí Alenu Schillerovou a ředitelku Ústavu pro zastupování státu ve věcech majetkových Kateřinu Arajmu, aby ZRUŠILI plánovanou dražbu Veleslavínského zámku a jednali s městem Prahou o přímém odkupu této nemovitosti.
Kurt Gebauer - Je na čase ty věci začít řešit
Kurt Gebauer, jeden z nejoriginálnějších českých sochařů a emeritní profesor UMPRUM, se často vyjadřuje k místní politice. Péče o veřejný prostor je pro něj součástí jeho umělecké práce. Říká, že právě z péče o veřejný prostor vznikla výtvarná kultura, a tak se v jeho pojetí výtvarná kultura nedá oddělit od způsobu, jakým se rozhoduje o podobě ulic a náměstí. S Kurtem Gebauerem si povídáme jednoho horkého letního dne na zahradě plné soch u domu v Dělostřelecké ulici ve Střešovicích, kde Kurt Gebauer bydlí.
Piráti na Praze 6 chtějí zvrátit trend likvidace ikonických staveb
Startují projekt „Architektura Prahy 6 – současná, ohrožená a zmizelá“. Piráti z Prahy 6 spustili internetový portál www.architekturaP6.cz, který si dává za cíl zmapovat podrobně architekturu v městské části. Na interaktivní mapě ukazují nejen bohaté kulturní dědictví, kterým Praha 6 oplývá, tedy také současnou architekturu, ale i architekturu, která ze Šestky již definitivně zmizela. Portál je otevřený a interaktivní a lidé do něj sami mohou posílat záznamy o architektuře, kterou považují za zajímavou, případně také ohroženou.
Zdeněk Lukeš - „Piráti přinášejí svěží pohled na politiku. Nesmí ale být naivní.“
Zdeněk Lukeš toho pro popularizaci historické architektury udělal určitě víc, než kdokoli jiný. V novinách a časopisech publikoval stovky článků, jeho knižní edice Praha moderní o zajímavých stavbách 20. století patří mezi bestsellery a velmi oblíbené jsou taky jeho „psí vycházky“ po pražských čtvrtích. Po sametové revoluci se spolupodílel na otevírání a obnově Pražského hradu, v té době byl blízkým spolupracovníkem prezidenta Václava Havla. Zdeněk Lukeš bydlí v Bubenči – přesněji v té její části, která patří pod Prahu 7. K šestce má ale blízký vztah: nejenom, že studoval na zdejší Fakultě architektury a jeho manželka – malířka – má u Vítězného náměstí ateliér; historik architektury Lukeš se také významně zasazoval o zachování funkcionalistické vily na Petřinách, jejíž majitel prosadil zrušení památkové ochrany vily, a její demolici. Nejen o tom byl náš rozhovor…